Limited Time Offer: Get 2 Months of ABCmouse.com for only $5!

istanbul in turkey


وقتی حرف از استانبول به در میان میاد , ممکن است خیلی ها هنوز تصور اشتباهی از استانبول داشته باشند و تامل نمایند که استانبول شهریست که صرفا برای خرید مطلوب است . البته در حالتی که استانبول را بی نقص بشناسید متوجه میشید که استانبول کلکسیونی از کلیه نیازهای توریستی رو در خویش جای داده . 

من جمله این تفریحات میتوان به مورد ها تحت اشاره نمود : تفریحات آبی‌رنگ در کنار دریا های قشنگ , بوستان های آبی‌رنگ بزرگ و متنوع با وسایل بازی مضاعف امروزی و مجهز , شهربازی های مهیج , آکواریوم های جالب , جزیره‌ها تفریحی مخصوص , کاخ ها و مساجد و موزه های تاریخی , تعداد بیشمار مرکزها خرید و خیابان های متنوع برای خرید های با قیمت خوب , خیابان های لبریز زرق و برق تفریحی , کافه ها و باشگاه های شبانه زنده و لبریز شور و حالا , گونه های غذاها و شیرینی های سنتی و باب تبع اهل ایران ها , تفریحات شبانه خوب , فستیوال ها و جشنواره های مختلف و متنوع , دیده اندز های مضاعف قشنگ از دریا و تنگه بسفور و شاخ طلایی در مرحله شهر و در کنار همگی این مورد ها هنگامی ارزانی مسافرت و قربت آن به جمهوری اسلامی ایران را برعلیه سفرهای توریستی دیگر طولانی تر کنیم , استانبول با‌یقین یک کدام از الویت های سفرهای توریستی ایرانیان به اکانت میاد . 

با درود به همه عزیزان لست سکندی عزیزم . سه سال پیش موفقیت نوشتن سفرنامه ی استانبول رو داشتم که در‌این تارنما نشر داده شده بود . در حین این زمان سوال ها متداولی در خصوص اماکن متعدد و روش رفت و آمدها در کامنت ها پرسیده می شد . این سال موفقیت ناخواسته پیش اومد و همراه با خانواده همسرم مجددا به استانبول مهاجرت کردیم . مورخ مسافرت ما 29 مرداد به بازه 7 شب و هشت روز با پرواز قشم ایر و هتل 3 ستاره پرنس در حوزه‌ آکسارای بود . هزینه تور برای هر نفر 1330 هزار تومان شد . 

اینبار تصمیم گرفتم به جای سفرنامه استانبول , راهنمای توریسم استانبول رو بنویسم تا جوابگوی بخش اعظمی از سوال ها گردشگران استانبول باشد . کارایی می کنم در‌این راهنما بیشتر اماکن تفریحی و توریسم و توریستی رو قرار بدم و امیدوارم که یک راهنمای جامع برای همگی سفردوستان و استانبول گردان باشه . 

گرچه به خاطر تنوع دوچندان بالای اماکن متفاوت تفریحی و توریستی مطلقا زمان سخن کردن درباره‌ی کلیه ی آن‌ها درین متن ها نمی گنجد اما عملکرد می کنم که معروفترین و مهم ترین و توریستی ترین این اماکن رو در‌این بخش قرار بدم . پیشاپیش در صورتی جایی از مداد افتاده از شما معذرت خواهی می‌کنم و تقاضا دارم که در بخش کامنت ها مکان های ذکر نشده رو معرفی نمائید تا دوستان خوب زمان اشنایی با این اماکن را داشته باشند . 

با اینجانب همراه باشید تا شما رو با نقاط توریسم متفاوت این شهر و روش رفت و امد به آن ها آشنا کنم . 

 

شرایط جغرافیایی استانبول : 

استانبول مطرح ترین کلان شهر ترکیه به اکانت میاد , این شهر با دریای مرمره اشراف شده و از روش تنگه بسفر دو مجموعه کشورها اروپا و آسیا رو به صورت منحصر به فرد به شخصی به نیز وصل کرده . استانبول از روش این تنگه که باریکترین تنگه ی عالم می‌باشد به دو بخش اروپایی و آسیایی تبدیل شده . بخش اروپایی استانبول در واقع بخش توریستی اش به اکانت میاد و بخش آسیایی استانبول بخش دنج خیس برای معاش شهری مردمان ساکن می‌باشد . 

وضعیت جغرافیایی استانبول 


تنگه ی زیبای بسفر از فراز افلاک 


آب و هوای استانبول : 

با دقت به این که استانبول در حاشیه دریا قراردارد , آب و هوای متمایز رو در‌این شهر میتونید تجربه نمایید . از آخرها خرداد ماه تا میانه شهریور آب و هوای استانبول تابستونی میشه به گونه ای که میانگین دما درطول روز به 27 - 29 سکو و در شب در میان 17 - 19 مرتبه سانتیگراد میرسه . شایسته ترین فصل برای اشخاصی که در استانبول میخوان از تفریحات آبی رنگ استعمال نمایند همین زمان ی هنگامی است . 

دمای هوا در فصل‌زمستان غالبا کم کم به پایین صفر رتبه میرسه اما با این اکانت هوای سرد و مرطوبی داره و میانگین دما طی روز در میان 5 - 7 و در شب حدودا 0 - 2 رتبه سانتیگراد است . در بیشتر فصول سال نیز از بادهای استانبول در امان نخواهید ماند و به صورت کلی , استانبول شهر بادخیزی میباشد و سرعت باد به 17 کیلومتر بر ساعت نیز میرسه و همین مورد شم سوز‌و‌سرما رو بیشتر میکنه . 

از میانه شهریور آب و هوای استانبول رو به خنکی میره و تا وسط خرداد ادامه داره . در هر وقتی که در استانبول باشید قابلیت و امکان بارش رگباری باران وجود داره چه در چله فصل‌تابستان و چه در فصل پاییز و زمستان! پس مدام پیشین از مهاجرت در خصوص آب و هوا از وب سایت آکواویدر دمای حقیقی و واقعی رو بررسی نمایید 

وسایل اتوبار استانبول : 

استانبول هم نظیر هر شهر توریستی دیگر از اشکال وسایل اتوبار بی نیاز میباشد و یک گردش گر در تمام ارتفاع برهه زمانی اقامت خویش فارغ از نیاز به ماشین کرایه ای قادر است به همگی بخشها تفریحی و توریستی استانبول تردد نماید . 

هزینه وسایل باربری همگانی استانبول زیاد تحت و مقرون به صرفه میباشد . برای به کارگیری مقرون به صرفه خیس از این وسایل در به عبارتی بدو ورودتون به استانبول , خوب تر است از دکه های خبرنامه فروشی یک آکبیل کارت ( استانبول کارت ) تنظیم فرمائید . 

این استانبول کارت ها برای هر تعداد اشخاصی که با شما می‌باشند قابل استعمال است و نیازی نیست به ازای هر مورد از همسفرانتان یک استانبول کارت تهیه و تنظیم فرمایید . هزینه آکبیل کارت ها 7 لیر است و بسته به میزان رفت و آمدی که دارید می توانید آنرا شارژ فرمایید . 

طی روز پایان سفرتان هم می توانید این آکبیل کارت هارا به دکه های مجله فروشی پس دهید که به ازای هر اکبیل کارت 6 لیر به علاوه پولی که در آن باقی‌مانده به شما بازگردانده می شود . در‌پی با اشکال این وسایل و طرز به کارگیری از آنان آشنا می شویم : 

تراموا 
لبریز طرفدارترین وسیله باربری همگانی استانبول ترامواها هستند که در کنار هرجا اصلی و توریستی استانبول پایانه دارا‌هستند . ترامواها قطارهایی می‌باشند که در تراز شهر تردد می نمایند . هزینه به کارگیری از تراموا با اکبیل کارت نفری 3 لیر است . 

تراموا در استانبول 

مترو : 
متروها از تونل های زیرزمینی برای جا به جایی مسافرها به کار گیری می کنند که یکی سریع ترین وسیله های باربری در استانبول به اکانت میایند . شما در کوتاه ترین زمان ممکن با به کار گیری از مترو از دورترین بخش می‌توانید به مکان متبوع برسید . به عنوان مثال در‌حالتی که بخواهید از حیطه آسیایی و پایانه باکرکوی به عرصه تکسیم بروید با اتوبوس یا این که کشتی دست کم 1 - 1 : 30 ساعت در روش میباشید , د صورتی‌که که همین مسیر را با مترو در حین کمتر از 30 دقیقه میتوانید طی فرمائید . 

مترو ( عکس از وب ) 

فونیکولار : 
فونیکولار ها قطارهایی می باشند که با تسمه جابه جا میگردند و دو پایانه عرصه تکسیم و کاباتاش را به نیز وصل می کنند . 

دلموش ( ون ) 
وسایل حمل و نقلی که مشابه ون می باشند و در مسیرهایی متفاوت رفت وآمد دارا‌هستند البته پرطرفدارترین مسیر برای گردشگر ها , پایانه دربین عرصه تکسیم و آکسارای می‌باشد . این ون ها به صورت 24 ساعته در این طریق رفت وآمد دارا‌هستند . هزینه به کارگیری برای هر نفر 2 . 5 لیر است . 

اتوبوس 
اتوبوس های استانبول هم زیاد کارامد می باشند و مسیرهای متمایز را به نیز وصل می کند . هزینه به کارگیری از اتوبوس بسته به مسیری که بخواهید طی نمائید گوناگون است . 

ماشین کرایه ای 
گران ترین وسیله جا به جایی در استانبول ماشین کرایه ای ها هستند که حتما پیشین از سوار شدن بایستی با راننده بر راز بها به توافق برسید وگرنه ممکن است پس از وصال به مقصد با بها های سرسام آوری مواجه گردید و راهی جز پرداخت نداشته باشید . 

نقشه ی تراموا و مترو استانبول 


فرودگاه های استانبول : 
استانبول دو فرودگاه داراست : 

فرودگاه استانبول : 
مطرح ترین فرودگاه ترکیه , فرودگاه آتاتورک می‌باشد که نقطه ی واسط فی مابین پروازهای فرنگی از اقصا نقاط جهان به اکانت میاید . بخش فری شاپ این فرودگاه فراوان متنوع و بزرگ است به گونه ای که مسافران ساعت های توقع خویش را میتوانند درین بخش سپری نمایند . 

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی استانبول واقع شده و تا راس شهر حدود 24 کیلومتر مسافت داراست . از این فرودگاه به راحتی با به کارگیری از پایانه مترویی که کنار آن جای دارد می‌توانید به هر مکان از شهر استانبول که بخواهید برسید . 

فرودگاه استانبول 


2 . فرودگاه سبیحا : 

فرودگاه سبیحا که از نگاه مساحت خیلی کوچکتر از آتاتورک هست یکی دیگر از فرودگاه های فی مابین المللی استانبول به اکانت می‌آید . نام این فرودگاه از دختر خوانده آتاتورک یعنی سابیهاگوکچن که او‌لین خلبان جنگده ی زن ترک بوده گرفته شده‌است . این فرودگاه در بخش آسیایی استانبول واقع شده و از راءس شهر استانبول حدودا 40 کیلومتر مسافت داراست . 

برای رفت وآمد به‌این فرودگاه با به کار گیری از اتوبوس های کمپانی هاواش که هر نیم ساعت یکبار از عرصه تکسیم بدین فرودگاه در اکنون تردد می باشند میتوانید به کارگیری فرمایید . مسافت این فرودگاه با اتوبوس های هاواش از عرصه تکسیم حدودا یک ساعت و نیم است . 

Get 2 Months for $5!